Featured

Beril Eski #PodiolabSoruyor

İlkan Akgül 14 Haziran 2021 33


Background
share close

En çok sevilen podcast yayıncılarıyla konuştuğumuz serimizde bu haftaki konuğumuz, Kısa Dalga’da hazırladığı özel podcast serileri ile tanıdığımız Beril Eski oldu.

Podcast yapmaya nasıl ve neden başladınız?

Kısa Dalga’nın kurucusu Kemal Göktaş’ın daveti üzerine, Mart 2020 itibariyle başladım. Farklı bir platformda gazetecilik yapma fikri bana çok cazip geldi ve bu fırsatı değerlendirmek istedim.

Sizin için bir podcasti dinlenebilir yapan şey nedir?

Teknik olarak iyi bir ses kaydı olması, temiz olması çok önemli. Onun dışında bence bilinen konularda yapılan bir podcast ise, farklı bir yaklaşım sunması yahut öteye götürmesi çok önemli. Konuşanların samimiyeti, kişisel değerlendirmeler katması da podcasti daha enteresan yapıyor. Ama en önemlisi, dinleyenlere bir deneyim yaşatması. 

Podcast yapmakla ilgili en çok neyi seviyorsunuz? Neden?

En çok kurgu yapmayı seviyorum çünkü o zaman hikayeyi kendi istediğim gibi bir akışla sunabiliyorum. Ayrıca sık sık dış sesler kullanmaya, insanların hayalgücünü harekete geçirecek sesler eklemeye çalışıyorum.

Podcast yüzünden başınıza gelen en iyi şey nedir?

Podfresh ekibiyle tanışmak 🙂

Podcastinizle ilgili başarısız olduğunuz şey ne oldu?

Sanırım tanıtım konusunda pek iyi değilim. Bir de diksiyonum çok iyi olmadığı için, başlarda sesimi çok iyi kullanamıyordum, o yüzden ilk podcastlerimi tekrar dinlemeye tahammül edemiyorum 🙂

Podcast dışı hangi beceriniz size podcast yaparken yardımcı oldu?

Genelde hep merak ettiğim ve ilgilendiğim konularda podcast yapmaya çalışıyorum. Dolayısıyla bu konulara olan ilgi ve alakam, podcasti daha derinleştirmeme vesile oldu. Gazetecilik deneyimim de tabii ki önemli ölçüde yansıdı. 

Bir podcast bölümü oluştururken nasıl süreçlerden geçiyorsunuz?

Sadece konuyu değil, sesleri, akışı, geçişleri de hayal ederek röportajlarımı yapıyorum. Röportajları yapıp, daha sonra akışı hazırlıyorum ve en son editlerle hazır ediyorum. En son müziği seçiyorum. Bazen müzisyen arkadaşlarımdan da yardım alıyorum.

Bir podcast bölümünü pazarlama / tanıtım sürecinde neler geçiriyorsunuz?

O konuda pek başarılı değilim. Ama genellikle benim podcaste yanıt aradığım soruları paylaşarak insanları çekmeye çalışıyorum. 

Bölümleriniz için konuk bulmanız gerektiğinde nasıl bulabiliyorsunuz? Nasıl bir araştırma yapıyorsunuz?

Yazılı haberlerde konuşanlara bakıyorum. O konuda haber yapılmadıysa, akademisyenler arasında araştırma yapıyorum. Etrafıma soruyorum. Bazen sosyal medyaya yazanlara mesaj atarak ulaşıyorum. Elimden gelen her yolu deniyorum denebilir.

Podcast’inizi büyütmek adına bulduğunuz en etkili yol nedir ve bunu nasıl uyguluyorsunuz?

Daha niş konularda podcast yapmaya çalışıyorum çünkü insanların podcast dinlerken yeni bir şeyler duymak, yeni hikayeler dinlemek istediğini düşünüyorum. Ayrıca bazı podcast’lerde kendimi de akışa dahil etmeye, podcastin bir parçası haline getirmeye çalışıyorum. Bu da dinleyiciyi çok çeken bir şey.

Mevcut podcastinize baştan başlamış olsaydınız bu sefer neyi farklı yapardınız?

Sesimi daha farklı kullanırdım ama o da tecrübeyle gelen bir şey sanırım. Daha fazla stüdyo kaydı alırdım. Daha çok seri podcast yapardım.

Diğer podcast yayıncıları için ne gibi tavsiyeler verirdiniz?

Bu iş kesinlikle tecrübeyle gelişiyor ve özellikle yabancı podcast’ler çok zihin açıcı oluyor. O yüzden bir ucundan başlamalarını, hiç çekinmeden podcast’lerini ve hatalarını tekrar tekrar dinleyerek düzeltmelerini, ayrıca farklı alanlardaki podcast’leri düzenli takip etmelerini öneririm.

BERİL ESKİ’NİN

Kullandığı ekipmanlar: Telefonum, stüdyo, markasını bilmediğim bir mikrofon.

Donanımlar: Yok (sesçi arkadaşımız teknik işleri hallediyor, dolayısıyla kullanmıyorum)

Yazılımlar: Yok (sesçi arkadaşımız teknik işleri hallediyor, dolayısıyla kullanmıyorum)

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *