Featured

İkinci Yıllık Stitcher Podcast Raporu

İlkan Akgül 12 Temmuz 2021 52


Background
share close

COVID-19 salgını sırasında dinleme davranışları, podcast tercihleri ve dinleyici profilleri nasıl görünüyordu?

COVID-19 pandemisinin hayatlarımızı yaşama şeklimizi değiştirdiği ve sonsuza dek de değiştireceği artık bir sır değil. Nasıl ve nerede çalıştığımızdan podcast cephesinde kimi ve ne dinlediğimize kadar çok geniş skalada değişikliklerle boğuşuyoruz. Sadece kesin olan bir şey varsa o da podcastin burada kalacak olması. Daha fazla insan dinliyor, daha fazla podcast başlatılıyor ve dinleme saatlerinde de bir artış görüyoruz. Bu eğilimler, Edison Research‘ün son raporuna da yansıyor ve bunu Stitcher uygulama verilerinde de görüyoruz.

İşte Stitcher uygulamasında son 18 ayda değişenler:

  • Daha genç, çeşitli: Yeni dinleyiciler daha genç, daha çeşitli ve tüm ABD’ye yayılmış durumda.
  • Ünlüler pandemide, film prodüksiyonlarında bulunamadığı için fanlarla bağlantı için podcaste yöneldi: 2020’deki en iyi 200 podcast’ten 22’si ünlüler, özellikle de Rob Lowe, Jason Bateman ve Zac Braff isimleri öne çıkıyor.
  • Kültürel tınılar dinleyicinin ilgisini çekiyor: Black Lives Matter hareketinden Başkanlık yarışına kadar, 2020 önemli kültürel etkinliklerin yılıydı ve Stitcher’daki en çok aranan terimler, trend olan konular hakkında bilgi aramaya yönelik dinleyici ilgisini yansıtıyordu.
  • Zaman kesinlikle değişti: Pandemi öncesi en iyi dinleme saatleri, en yoğun işe gidip gelme saatleriyle uyumlu hale gelmişti ancak bunun yerini öğle yemeği ve öğleden sonraya (11:00 – 14:00) geçiş aldı. Benzer şekilde, ev işleri ve bahçe işleri, dinleyicilerin podcast dinlerken yaptığı birincil aktivite olarak işe gidip gelmenin yerini aldı.
  • Jenerasyonel favoriler: Kullanıcıların “favori” etkinliğine dayalı olarak, genç nesiller komedi ve konuşma içeriğine (13-34 yaş) yönelirken, haber ve siyaset kategorisi, daha yaşlı nesillerde (35+ yaş) daha başarılı.

Bu yıl Stitcher dinleyicilerine podcast’leri neden başlatıp dinlemeye devam ettikleri de soruldu. Genel sonuçlar, diğer raporlarda tipik olarak gördüklerimizi yansıtsa da, cinsiyet ve yaş grupları arasında bazı dikkate değer farklılıklar var.

  • Z kuşağı ve Boomer’ların düşündüğünüzden daha fazla ortak noktası var: Her ikisinde de 25-44 yaşındaki grubun dinlemeye başlama olasılığı iki kat daha fazla çünkü takip ettikleri bir ünlü veya kamu figürü, bir podcaste ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, bir konu hakkında nüfusun geri kalanından daha sık öğrenmek istediklerini de belirtiyorlar.

Yılın en iyi 25 podcast’ini, en çok aranan konuları, dinlemedeki cinsiyet farklılıklarını ve daha fazlasını bulmak için aşağıdaki rapora göz atın!

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *