Featured

Podcast Bölümleriniz İçin Mükemmel Uzunluk Nedir?

İlkan Akgül 26 Temmuz 2021 56


Background
share close

Podcast yaratma sürecinize başlarken, kendinize bölümlerinizin ne kadar sürmesini istediğinizi sormalısınız.

Bir saat veya yalnızca beş ila on dakika süren podcast’ler görebilirsiniz, ancak aynı niş veya sektördekiler dahil her podcast farklıdır. Peki sizin ve podcast’iniz için hangi uzunluğun doğru olduğunu nasıl belirlersiniz?

Podcast’inizin uzunluğu belirli faktörlere bağlıdır ve tek boyutlu değildir. Hatta sizin ve hedef kitleniz için doğru uzunluğu belirlemek biraz deneme yanılma ve test gerektirebilir.

Podcast bölüm uzunluğunu belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken faktörler şunlardır:

İçeriğiniz podcast bölüm uzunluğunu belirler

Hatalarımızdan ders alarak gelişiyoruz ve podcastteki ilk hatam podcast’ime belirli bir zaman sınırı ile isim vermek oldu: 10.

İlk podcastim olan History in 10‘da, 10 dakikada bir tarih dersi vermeye çalıştım. Araştırdığım kişilerin, yerlerin ve olayların detayları düşünüldüğünde ilk başta kolay görünüyordu. Yine de, bir konuyu veya eklediğim ek ayrıntıları ne kadar araştırırsam araştırayım, o 10 dakikalık işarete neredeyse hiç ulaşamadım.

Daha yavaş konuştum, ekstra ayrıntılar ve tüyolar verdim ve girişleri ve çıkışları uzatmaya başladım, ancak yine de her hafta 10 dakikalık bir bölüm bulmak zordu.

Podcast yolculuğumun başında, bölüm uzunluklarının içeriğe ve izleyiciye sağlanan değere göre değişebileceğini anlamamıştım.

Podcast bölümünüz için uygun bir uzunluk belirlemede en önemli faktör, içeriğiniz aracılığıyla kitlenize sağladığınız değerdir. Ana noktaya geldiğiniz, konuyla ilgili kaldığınız, kitlenizin ilgisini çektiğiniz ve değer sağladığınız sürece bölüm uzunluğunun bir önemi yok. Beş dakika, otuz dakika veya iki saat konuşabilirsiniz – önemli olan harika bir içerik sağladığınızdan emin olun.

Kitlenizin Dinleme Alışkanlıkları Bölüm Uzunluğunu Destekler

2018’de ilk röportaj tarzı podcast’imi başlattığımda izleyicilerimden geri bildirim talep ederek acemi bir podcast yayıncısı olarak ne duymak istediklerini ve onu nasıl en iyi podcast haline getirebileceğimi bilmek istedim.

Geri bildirim toplama amacım, dinleyicilerimin duymak istediği içeriği anlamaktı. Yine de, bir yanıt (yine de eski bir misafirden) aklımda kaldı: Bölümlerim onun kısa işe gidiş gelişleri için dinlemesi çok uzundu.

İlk başta, biraz şok oldum. Bunlar, müzik endüstrisinde bir kariyer inşa etmekten bahsettiğimiz konuk röportajlarıydı. Konuğun mesajından ve tavsiyesinden ödün vermeden bu bölümleri kısaltmaya nasıl başlayabilirim? Orada oturup bir saat boyunca bir konu hakkında kendi kendime konuşuyorum gibi değildi. Mesela bölümü duraklatıp daha sonra geri dönemezler mi?

Kendim daha fazla podcast dinledikçe, izleyicilerimin uzun bölümlerle ilgili hayal kırıklığını anladım. Bir bölüme ara verdiğimde ve günler sonra olmasa da saatlerce geri döndüğümde, konuyu veya konuşmayı hatırlamak için beynimi zorlamak zorunda kaldım. Bir bölümü tek oturuşta dinlemek daha kolay geldi ve daha kısa bölümler bana diğer bölümleri veya podcast’leri dinlemem için de ayrıca zaman verdi.

Bilgiden bunaldığımız bir çağda, dinleyiciler için içeriğinizi tüketmesi zorsa, hızla başka bir şeye geçebilirler çünkü devam etmeleri oldukça zor olabilir.

Buradaki anahtar, kitlenizin dinleme alışkanlıklarını anlamaktır:

  • İçeriğinizi nasıl tüketiyorlar?
  • Nerede dinliyorlar?
  • Ne zaman dinliyorlar?

Bu, insanların bölümlerinizde verinin tipik olarak nereye düştüğünü görmek için zaman içinde podcast analizlerinizi biraz denemeyi ve gözden geçirmeyi gerektirebilir. Bunu öğrenmenin harika bir yolu da, dinleyicilerinize bir bölümde, sosyal medyada veya e-posta listeniz aracılığıyla sorular sormak.

Ne Kadar Zamanın Var?

Podcast zaman alıcıdır. Muhtemelen her bölümü araştırmak, misafirlerle bağlantı kurmak, kaydetmek, üretmek ve pazarlamak için saatler harcayabilirsiniz. Günlük veya haftalık ne kadar zamanınız olduğu, her podcast bölümünün uzunluğunu önemli ölçüde etkileyebilir.

Tarih podcast’i sadece on dakika olmasına rağmen, genellikle hafta sonları en az bir günümü onu üretmek için harcadım. On dakikalık uzunluğa ulaşamadığımda, daha fazla araştırma yaptığım veya bölümlere tüyler ürpertici şeyler eklemeye çalıştığım için genellikle daha uzun sürüyordu.

Mülakat tarzı podcast’im için pazarlamayı hazırlamak, özellikle bölümler bir saat veya daha fazla olduğunda, genellikle haftada en az iki ila üç saatimi alırdı. Ve bu, kayıt sürecinde misafirle sohbet etmek için harcadığım zaman hariçti.

Haftada bir saatlik bir bölüm yayınlamak için büyük planlarınız olabilir. Ve bunu yapmak için zamanınız varsa veya sizi destekleyebilecek bir podcast yönetim ekibiniz varsa bu harika.

Tutarlı podcast’ler başarılı podcast’lerdir, bu nedenle bölümlerinizin kalitesinde tükenme ve bozulmayı önlemek için podcast’inize her hafta ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini dikkatlice düşünün.

Yalnızca 10 dakikalık bir podcast için zamanınız olduğunu düşünüyorsanız, 10 dakika mükemmel bir uzunluk. Bir saatlik bir podcast için zamanınız varsa ve o saatte değer sağlayabileceğinizi biliyorsanız, o zaman bir saat ideal uzunluk.

Doğru Uzunluk Nedir?

Lisansüstü programımda bugüne kadar aklımda kalan bir söz vardı: “Durumlar değişir.”

İş ve içerik pazarlamasında doğru ya da yanlış cevap yoktur.

Doğru podcast bölüm uzunluğu içeriğinize, hedef kitlenize ve podcast’inize ayırmanız gereken süreye, konunuza ve bunun hakkında ne kadar konuşabileceğinize bağlı.

Uzunluk Bölümden Bölüme Değişebilir mi?

Bölümlerin her seferinde aynı uzunlukta olması gerekmez, ancak dinleyiciler için bölümleri aynı uzunlukta tutmak faydalı. Belli bir uzunluk beklemeye başlarlarsa ve bu nedenle bölümler geniş ölçüde değişirse, dinleyiciler için rahatsız edici olabilir.

Solo ve konuk bölümleri arasında çeşitlilik olabileceğini unutmayın. Konuk bölümlerimin çoğu, röportajların doğası gereği 45 dakika ila bir saat arasında olsa da, solo bölümlerim genellikle 15 ila 20 dakikad. Bu zamanlar büyük ölçüde değişse de, hala bir tutarlılık duygusu var ve izleyicilerim solo bir bölümün bir röportaj bölümünden çok daha kısa olacağını kabul ediyor.

Bitirirken…

Bölüm uzunluğu için doğru ya da yanlış cevap yoktur. Dışarıdaki her podcast, birkaç faktöre bağlı olarak değişir. İçeriğinizi, hedef kitlenizi ve programınızdaki süreyi bilmek, sizin için doğru podcast bölüm uzunluğunu belirlemek için büyük önem taşır.

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *