• Home
  • keyboard_arrow_right Featured
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right Spotify’ın Podcast Reklam Geliri İkinci Çeyrekte %627 Arttı

Featured

Spotify’ın Podcast Reklam Geliri İkinci Çeyrekte %627 Arttı

İlkan Akgül 29 Temmuz 2021 222


Background
share close

Spotify’ın son birkaç yılda yaptığı yatırımlar göz önüne alındığında, bu alanda önemli bir büyüme olmaması endişe verici olurdu. Halihazırda podcast dinleyen Spotify kullanıcıları arasında podcast dinleme oranı yıldan yıla %30 arttı. Tabi bununla birlikte podcast reklam geliri de %627 artarak beklentileri aştı. Spotify, bu başarıyı, kendi stüdyolarına (The Ringer, Parcast, Spotify Studios ve Gimlet) ve “The Joe Rogan Experience” gibi özel anlaşmalara bağlıyor. Spotify, Kasım ayında bir podcast barındırma ve reklam şirketi olan Megaphone’u da satın almıştı.

CEO Daniel Ek ise yaptığı açıklamada “Reklamın işimizin toplam gelirimizin %10’undan daha azını oluşturduğu günler geride kaldı ve bundan sonra reklamların gelir karmamızın önemli bir parçası olmasını bekliyorum.” dedi.

Image Credits: Spotify

Nisan ayında bildiğiniz gibi Spotify ücretli podcast aboneliklerini başlatmış ve 2019’da satın aldığı podcast sunucusu Anchor aracılığıyla içerik oluşturucularına belirli içerikleri bir ödeme duvarının arkasına koymayı seçebilme imkanı tanımıştı.

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *