Featured

Spotify, Video Podcast İşini Hızlandırıyor

Aykut Ibrisim 22 Ekim 2021 154 5


Background
share close

Spotify, podcast kategorisinde büyüyen potansiyelden sonra dünyanın en ünlü podcast yayıncılarından bazılarıyla yaptığı özel anlaşmayla beraber, geçen yıl küresel podcast pazarında büyük adımlar atmaya başladı.

Şimdilik platformunda aralarında ‘The Joe Rogan Experience’ yayıncısı Joe Rogan gibi ünlü ve tanınmış podcast yayıncılarından oluşan özel bir grubu oluşturan Spotify, yayıncılar için seçtiği kategorilerde işi büyütmeyi hedefliyor. Joe Rogan’la yapılan anlaşma dışında, Dax Shepard’ın ‘Armchair Expert’ ve ‘Call Her Daddy’ podcastleri de platformda yer alıyor. Ancak Spotify’ın yapmış olduğu son duyuru, bu durumu değiştirecek nitelikte.

Spotify’ın yapmış olduğu son duyuruda, Podcast içerik oluşturucularının video sürümlerini platformlarında “Anchor” aracılığıyla yayınlayabilecekleri yer alıyor.

Anchor ile içerik oluşturucular, ses bölümlerini nasıl oluşturduklarına ve yayınladıklarına benzer şekilde videolarını hesapları üzerinden yükleyebilecekler. Yayınlandıktan sonra, dinleyiciler Spotify mobil uygulaması, masaüstü uygulaması, web oynatıcı, akıllı TV ve oyun konsolu dahil olmak üzere platformlar arasında podcast’leri dinleyebilecek. İçerik oluşturucular, abonelik sistemini kullanarak sesli podcast’lerinde olduğu gibi videolarından da para kazanabilecekler.

Video podcast özelliği ülke, bölge ve coğrafya gibi aşamalarla ilerleyerek kullanıma sunulacak. Bu nedenle, video içeriklerini Spotify’a aktarmak isteyen podcast içerik oluşturucularının resmi olarak bir bekleme listesine kaydolmaları gerekiyor.

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *