• Home
  • keyboard_arrow_right Featured
  • keyboard_arrow_right Haber ve Yazılar
  • keyboard_arrow_right Sesli içerik patlaması: Podcast Çin’de Pandemi Ortasında Büyüyor

Featured

Sesli içerik patlaması: Podcast Çin’de Pandemi Ortasında Büyüyor

İlkan Akgül 14 Nisan 2022 27


Background
share close

Çin şu sıralar COVID-19 salgınının ortasında bir podcast patlamasına şahitlik ediyor. iResearch verilerine göre, yalnızca 2020’de, 2019’a göre %400’ün üzerinde bir artışla yaklaşık 8.000 yeni podcast piyasaya sürüldü. Ayrıca Eylül 2021’e kadar, Çin genelinde 36.000’den fazla podcast indirildi veya yayınlandı. Görünen o ki piyasa son yıllarda iyi bir zaman geçiriyor.

Çin’in popüler podcast sunucuları arasında yer alan ve Lizhi.com’da estetik-kültür hakkında podcast yayınları olan Sun Min ve Zhou Ke hayranların çoğunun, kendilerini evde karantina politikasının geniş ölçekte uygulandığı 2021’de takip etmeye başladığını söylüyor.

Guangzhou Üniversitesi Sanat ve Beşeri Bilimler Okulu’nda profesör olan Lyu Zhenzhen ise pandemi sırasında insanların sosyal yaşamlarının aşağı yukarı sınırlı olduğunu belirtti.

“Podcasting, yalnızlığı gidermek, duygusal rahatlama sağlamak, birey ve toplum arasındaki bağı güçlendirmek için bir kanal sunuyor. Ayrıca Çin’de kısa format video pazarı zirveye ulaştı. İnsanlar sürekli video izlemekten bıktı, bu nedenle podcast endüstrisi büyüme fırsatına sahip”

Rate it
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *